Ses Kısıklığında Neler Yapılmalı?

Ses kısıklığında ne yapılır, ses kısıldığında nelere dikkat edilmelidir ve ses kısıklığı nasıl geçer bu sorunla başı dertte olanlar için yazımızda tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız.
Bu makale içeriğinde ses kısıklığı, ses kısıklığı nasıl geçer, ses kısıklığı tedavisi, ses kısıklığında ne yapılır, ses kısıklığında yapılması gerekenler, ses kısıldığında nelere dikkat edilmeli konularına değinilmektedir.

Mütenevvi sebeplerden dolayı husule gelen ses kısıklığının kısa sürede geçmesi için kendinize zaman tanımalı ve uzmanların ses kısıklığı için önermiş oldukları hususları yerine getirmelisiniz. Ses kısıklığının ciddi boyutlara ulaşmaması için öncelikle mutlaka sigaradan uzak durmalı hatta içilen ortamda dahi bulunmamalısınız. Toz, duman ve pis kokan ortamlar ses kısıklığını kötü etkiler, dikkat etmekte fayda var.
Ses kısıklığının tedavisi için bol bol su tüketmelisiniz. Yetişkin bireyler gün içinde mutlaka en az 2 litre su tüketmeli. Gırtlağınızı fazla yormadan diyaframdan konuşmaya çalışın. bir süre bu şekilde konuşmak ses tellerinizin dinlenmesini ve zorlanmamasını sağlar. Ses kısıklığı iyileşene dek çok konuşmamaya, bağırmamaya özen gösterin.
Ses kısıklığında yapılması gerekenler arasında çok baharatlı yemek yememek, çok acılı ve ekşili gıdalar tüketmemek, çok soğuk ve çok sıcak gıdalardan da uzak durmak yer alıyor. Ses kısıklığında yapılacaklar tıka basa yemek yemekten de kaçınmak lazım. Yemek yedikten sonra uzanmayın, uyumayın. Bulunduğunuz ortamın her daim temiz, nemli ve normal ısıda olmasına dikkat edin. Sık sık boğazı temizlemekte yapılmaması gerekenlerdendir.

Hiç yorum yok