Pamukçuk Nedenleri Nelerdir?

Çoğunlukla ağız içinde ve dilin üzerinde husule gelen pamukçuk, “Candida albicans” isimli bir mantarın sonucudur. Peki bu mantar türünün ağız içinde ve dil üzerine birikmesine neden olan etkenler nelerdir dersiniz? İşte pamukçuk neden olur sorusunun yanıtı.Bu yazımız içeriğinde siz değerli takipçilerimize ağızda pamukçuk, bebeklerde pamukçuk neden olur, dilde pamukçuk, pamukçuk nedenleri, pamukçuk sebepleri, yetişkinlerde pamukçuk olur mu konularında bilgiler sunacağız.

“Candida albicans” isimli mantar türünün ağız içinde ve dil üzerinde birikmesinden kaynaklı olarak husule gelen pamukçuk, genellikle bebek ve yeni yürümeye başlayan küçük çocuklarda ortaya çıkan bir sorundur. Beyaz lezyonlar ve şişlikler haline belirtileri bulunan pamukçuğun sebepleri ise oldukça çeşitlidir. Nadiren yetişkinlerde de pamukçuk görülebilir. Pamukçuğun nedenleri, sebepleri ve bu soruna yol açan faktörler makalemizde sizlerle paylaşıldı.
Pamukçuk Nedenleri
Pamukçuk ve diğer Candida enfeksiyonları bağışıklık sisteminiz bir hastalık veya ilaç nedeniyle zayıfladığında ya da antibiyotiklerin vücudunuzun mikroorganizmalara karşı olan direncini zayıflatması sonucu görülür.
Normalde vücudun bağışıklık sistemi bakteri, virüs ve mantarlar gibi zararlı organizmalara karşı bir savaş halindedir ve bağışıklık sistemi iyi ve kötü organizmalar arasındaki farkı da çok iyi bir şekilde ayırt eder. Fakat bazı hastalıklar bu koruyucu mekanizmayı zayıflatarak birçok hastalığa kapı aralarken pamukçuk da bu rahatsızlıklardan biridir. Bu hastalıkların bazıları şunlardır:
HIV/AIDS: HIV AIDS’e neden olan virüstür ve bağışıklık sisteminin hücrelerine zarar vererek ya da yıkarak vücudu enfeksiyonlara karşı dirençsiz hale getirir. Sürekli tekrarlanan pamukçuklar HIV enfeksiyonunun ilk işaretidir.
Kanser:: Kanser hastasıysanız bağışıklık sisteminiz hastalıklardan ve kemoterapi ve radyasyon gibi tedavilerden dolayı çok zayıflar. Hem bu hastalıklar hem de yapılan tedaviler pamukçuk gibi Candiida enfeksiyonlarını artırır.
Diyabet: Tedavi edilmeyen diyabetiniz varsa ya da hastalık kontrol edilmiyorsa, tükürüğünüz yüksek miktarda şeker içerir. Bu durumda Candida mantarları bu şekeri kullanarak ağız içinde hızlı bir şekilde çoğalır ve pamukçuğa neden olurlar.
Vajinal Maya Enfeksiyonları: Vajinal maya enfeksiyonları da pamukçuğa neden olan aynı mantar nedeniyle ortaya çıkar. Bir maya enfeksiyonu tehlikeli olmamasına rağmen, hamile iseniz mantarlar doğum esnasında bebeğe geçebilir ve yeni doğan bebekte pamukçuk görülebilir.
Pamukçuğu tetikleyen diğer risk faktörleri şunlardır:
Anemi (kansızlık)
Antibiyotikler ve Kortikosteroidler
Kanser ilaçları
Takma dişler
Ağız kurutucu hastalıklar
Sigara
Organ nakli
Aşırı zayıflık

Hiç yorum yok