Hamilelikte Kozmetik Ürün Kullanımı

Hamilelikte Kozmetik Kullanımı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamilelikte Kozmetik Kullanımı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bu yazımız içeriğinde hamilelikte kozmetik ürün kullanımı, hamilelikte kozmetik ürün kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, hamilelikte kullanılmaması gereken kozmetik ürünler, hamilelikte kullanılabilecek olan kozmetik ürünler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.
Bronzlaştırıcı kremler güvenli mi? Akne tedavimi yapabilir miyim? Gibi sorular kadın doğum uzmanlarına danışılmaktadır. Birçok kozmetik ürün cilde derinlemesine nüfuz etmemesine rağmen bazılarının hakkında yeterli çalışmalar yapılmadığı için o ürünlerin kullanımından kaçınmak gerekir.
Hamilelikte Kozmetik Ürün Kullanımı
Hamilelikte kaçınılması gereken durumlar şunlardır: 
Akne tedavisinde ağızdan antibiyotik kullanılmamalıdır. Eğer akne şiddetli ise hamileler için güvenli bir antibiyotik olan eritromisin kullanılmalıdır.
Akne tedavisinde benzilperoksid ve salisilik asidin günlük kullanımından sakınmak gerekir. Dermatolog önermişse sadece sorunlu bölgeye sürülmelidir.
Vitamin A ve retin-A ve retinoid gibi maddeler içeren yüz kremlerinden uzak durulmalıdır. Bunlardan biri olan Roacuttane kullanımının doğum anomalilerine sebep olduğu ortaya çıkmıştır.
Alfa-hidroksiasid içeren yüz kremlerinden de uzak durulması gerekir.
Tüy dökücü kremler asla önerilmemektedir. Çünkü içerdiği kimyasal maddelerin gözeneklerden girerek kıl foliküllerini tahrip ettiği ortaya çıkmıştır.
Bronzlaştırıcı kremlerse ilk 3 ay kullanılmamalıdır. Bu kremler cildi gün boyunca havasız bıraktığı için cildin kurumasına ve hava almamasına neden olmaktadır. Fakat bebeğe zararlı bir etkisi yoktur.
Saç bakım losyonları teoride güvenli olmakla beraber cilt derisinden emilimleri yoktur.
Hamilelikte kullanımında sakıncası olmayanlar: 
Kullanımının ardından bol suyla durulanması şartıyla oje silmek için aseton kullanılabilir. Kaliteli ojeler de tırnakta bir haftadan fazla tutulmamak kaydıyla sürülebilir.
Güneş koruyucu ürünlerinin kullanımında sakınca olmamasıyla beraber tavsiye edilir. Gebelik maskesi olarak da bilinen melasma oluşumunu engellediği bilinir.
Saç derisine değdirilmeden kullanılan saç boyası ve parlatıcılarının da bir zararı yoktur.
Nemlendirici ve cildi yumuşatıcı yağların da kullanımı önerilmektedir. Bunlar ciltteki gerilmeye bağlı kaşıntıyı azaltır ve kurumasına engel olur.
Kullandığınız tüm kremlerin A vitamini içermemesine dikkat edin.

Hiç yorum yok