Hamilelikte Kordon Dolanmasının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte Kordon Dolanması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamilelikte Kordon Dolanması yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Yazımızda hamilelik | gebelikte kordon dolanması nedir, nedenleri, neden kaynaklanır, nasıl hissedilir, tehlikeli mi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.
Hamilelerin en fazla endişe etikleri konulardan biri de özellikle gebeliğin son aylarında ortaya çıkan kordon dolanması olayıdır. Kordon dolanmasıyla ilgili duydukları ve dinledikleri korkutucu hikayelerle büyük endişe yaşarlar.
Hamilelikte kordon dolanması ne demektir? Kordon dolanması neden olur?

Hamile kadınlara çevresindekiler genelde ‘bacak bacak üstüne atmamalısın’, ‘ters harekette bulunma’ gibi telkinlerde bulunurlar. Ancak bütün bu hareketler kordon dolanmasına neden olmaz.
Ayrıca uzmanlarca kordon bağlanması çok tehlikeli bir durum değildir. Anne karnındaki bebeğin eli, ayağı ve özellikle de boynunda meydana gelen kordon dolanması her 100 hamile kadından 10 tanesinde tehlike olarak karşımıza çıkar. Anne karnında kordon dolanması çeşitli sebeplere bağlıdır. Bebeğin hareketlerine bağlı olarak bu durum doğum sırasında da gerçekleşebilir.
Anne karnında kordona dolanan bebek ancak ultrason incelemesi sırasında veya doğum anında anlaşılır. Fakat anne karnındaki kordon uzunsa bebeğe dolanma riski de yüksektir. Bazı durumlarda kordon bebeğe çok sıkı dolanır. Buna bağlı olarak bebeğe az kan ve oksijen gider. Bu durum da bebeğin kalp atışlarının yavaşlamasına neden olur. Anne adayı böyle durumlarda yan yatıp dinlenmelidir. Eğer bu şekilde bebek normale dönmezse sezaryenle alınması düşünülebilir.
Kordonun bebeğe bir kez dolanması normal üç kez dolanması ise doğumun zor gerçekleşeceğini gösterir. Bu sorunu yaşayan anneler mutlaka hekim kontrolünde olmalıdırlar. Böylelikle doğumun acilen sezaryenle mi yoksa normal yolla mı olacağını daha güvenli bir dilden öğrenmiş olurlar.

Hiç yorum yok