Hamilelik | Gebelik Düşük Belirtileri Nelerdir ?

Düşük Belirtileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Düşük Belirtileri Nelerdir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Düşük, hamileliğin başlangıcı ve ilk 20 haftası arasındaki dönemde görülmektedir. Yazımız içeriğinde hamilelik | gebelikte düşük belirtileri, hamilelik | gebelikte düşük nasıl anlaşılır, hamilelik | gebelikte düşük neden olur konularında bilgi edinebilirsiniz.

Dünya genelinde hamileliklerin yaklaşık %15′i düşükle sonuçlanmaktadır ve bunların yaklaşık %80′i 12. haftadan önce meydana gelmektedir. Hafif veya ağır kanamalar, “lekelenme” olarak adlandırılan vajinadan akıntı gelmesişiddetli kramplar ve karın bölgesinde yaşanan ağrılar düşük belirtileri arasında ilk sıralarda gösterilmektedir. Hamileliğin normal gidişatı dışında rahatsızlıklar yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz önerilmektedir. Düşük konusunda istatistiklerle sabitlenmiş bir gerçek, kadının yaşı ilerledikçe düşük yapma oranının arttığıdır. 20′li yaşlarda düşük oranı %12-%15 arasında iken 40 yaşında bir kadının düşük yapma riski %25′lere kadar çıkmaktadır. İlk 3 ay içerisinde görülen düşükler büyük oranda fetüsteki kromozom anormalliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum genellikle yumurtanın veya spermin yanlış sayıda kromozoma sahip olduğu anlamına gelir. Kromozom sayısı yanlış olduğunda yumurta normal gelişimini sürdüremez.

Vajinadan gelen akıntı nedeniyle yaşanan lekelenme veya derecesi hafifle-ağır arasında geniş bir yelpazede görülebilen kanamalar düşük belirtileri arasında ilk sırada gelmektedir. Burada unutulmaması gereken nokta, hamile 4 kadından 1′inde bu kanamaların veya lekelenmelerin doğal olarak görülmesidir. Yani gebeliğin ilk 3 ayında iç çamaşırınızda leke veya kan görürseniz bu %100 düşük yaptığınız anlamına gelmez. Böyle bir durumda emin olabilmek için vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.Karın bölgesinde yaşanan ağrılar düşük belirtisi olabilir. Bu ağrılar genellikle akıntı veya kanama gerçekleştikten sonra görülmektedir. Ağrıyla birlikte kramplar oluşabilir. Karın ağrıları uzun süreli, hafif veya keskin olabilir, sırt veya kalça bölgesine yayılabilir. Eğer kanama ve ağrılar birlikte görülüyorsa düşük yaşanma ihtimali çok yüksektir.

Ateş, halsizlik, bulantı ve kusma, sırt ağrıları düşüğün diğer belirtileri arasındadır.

Hiç yorum yok