Hamilelere Tatil Önerileri Nelerdir?

Hamilelere Tatil Önerileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Hamilelere Tatil Önerileri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.


Bu yazımız içerisinde hamilelikte tatile gidilir mi, tatile gidecek hamileler için öneriler, hamilelik | gebelikte tatil, güneşlenme, denize girme, yüzme konularında bilgiler bulabilirsiniz.
Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, yaz ayında özellikle kan şekeri düşen hamileleri beslenme konusunda uyarıyor. Taşdemir, kan şekerinin yükselmesinin temel nedenini vücuttaki insülin hormonunun yokluğu, eksikliği veya var olan insülinin etkisizliğine bağlıyor. Sağlıklı bireylerde kan şekerinin insülin hormonu tarafından dengelendiğini hatırlatan Taşdemir, “Diyabetli hamilelerde veya hamilelik şekeri görülen anne adaylarında vücut yeterli insülin hormonu salgılayamadığı veya salgılanan insülin hormonu kandaki şekerin vücut tarafından kullanılmasında yeterli etkiyi göstermediği için kan şekeri yükselir” diyor. “Sen iki kişisin, ye” sözlerine aldırış edilmemesi konusunda uyaran uzman, hamilelere “Tatlı tüketimini abartmayın, sütlü tatlıları ve dondurmayı tercih edin” tavsiyesinde bulunuyor.
AÇIK SULARDAN UZAK DURUN

Hamilelerin açık sulardan ve meşrubatlardan uzak durması gerekiyor. Yine salata sosları, yağlı peynirler, kızartılmış ekmekler, yağlı tohumlar, patates veya makarna salatası gibi yüksek yağ içeren besinler, yüksek kalorilidir. Özellikle reflüsü olan anne adayları yüksek yağ ve mayonez içeren soslardan uzak durmalı.

YEMEKLERİ YAVAŞ YİYİN

Anne adayları yemeği, yavaş ve sakin bir şekilde yerse sindirim problemi olmaz. Aşırı doymuş hissetmeden önce yemeyi bırakmak en ideal beslenmedir. Denemek istenen yiyecekleri sıraya koyarak, farklı öğünlerde bir tanesi az miktarda denenebilir. Böylece öğünlerde daha dengeli beslenilir ve öğünleri daha çeşitli olur.
HİJYENDEN EMİN OLUN

Hamileler, tatilini açık büfe restoranların bulunduğu bir tatil beldesinde geçirecekse çok daha dikkatli olmalı. Tabaktaki yiyeceklerin içeriklerini ve pişirilme yöntemini öğrenmeli. Hafif yiyecekleri ve zeytinyağlıları tercih etmeye çalışmalı. Salataların hijyeninden, sebzelerin iyi yıkanmış olduğundan emin olmalı. Salatanın yanında mutlaka et, tavuk ya da balık gibi protein içeren bir besin tüketmeye özen göstermeli.
SPORU BIRAKMAYIN

Anne adayları bayram tatilinde de fiziksel aktiviteyi ihmal etmemeliler. Yemeklerden sonra kısa bir yürüyüş veya bulunduğu yerin imkânlarına göre yüzme, aerobik yapabilirler.

Hiç yorum yok