Düşükle İlgili Diğer Bilgiler Nelerdir ?

Düşükle İlgili Diğer Bilgiler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Düşükle İlgili Diğer Bilgiler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.


Yazımız içeriğinde hamilelik |gebelikte düşük ile ilgili bilgiler, hamilelik |gebelikte düşük ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler konularında bilgiler bulabilirsiniz.

Gebelik sırasında sigara kullanımı genetik olarak normal bir bebeğin kaybedilmesine yol açabilir. Ayrıca yapılan araştırmalar gebelik öncesinde sigara kullanımının düşük riskini arttırdığını ortaya koymaktadır. Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre günde 10 adet veya daha fazla sigara içen kadınların içmeyenlere oranla düşük riski 2 kat fazladır.
Gebelik döneminde alkol kullanmayın. Günde 2 veya daha fazla miktarda alkol tüketen kadınların düşük riski 2 kat artar. Aynı şekilde kafein içeren içecekler (kahve, kola) düşük riskini artırır.
Karın bölgesine alınan darbeler, emniyet kemerinin vücuda baskı yaptığı hafif kazalar özellikle hamileliğin ilk 3 ayında düşük riskini yükselten faktörlerdir.
Düşük yaptıktan sonra karamsarlığa kapılarak bir daha bebek sahibi olamayacağınızı düşünmeyin. Düşük sonrası tekrar hamile kalarak sağlıklı bir bebek dünyaya getiren annelerin oranı %70-%80 arasındadır.
Gebelik sırasında yediklerinize dikkat edin. Nadir olarak görülmekle birlikte özellikle az pişmiş veya çiğ etin neden olabileceği enfeksiyonlar düşük riskini artırabilir.
Epilepsi, lupus, tiroit gibi kronik hastalıklar düşük riskini yükseltir. Eğer bu tip bir rahatsızlığınız varsa hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında mutlaka doktorunuzla konuşun. Aile bireylerinizde kısırlık, kan pıhtılaşması sorunları varsa bunlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin.
Hamilelik sırasında hafif egzersizler önerilmekle birlikte, özellikle karın bölgesine darbe alma riski bulunan sporlardan ve vücut ısısını yükselterek fetüse doğru olan kan akışını azaltan ağır egzersizlerden uzak durun.

Hiç yorum yok