Diş Taşı Nelere Sebep Olur ?

Ağız ve diş sağlığımızı büyük ölçüde tehdit eden diş taşı temizlenmezse ne olur, diş taşının zararları ve diş taşı nelere yol açar sizlerle bu soruların yanıtlarını paylaştık.

Ağız ve diş sağlığına özen göstermemek, özellikle de biriken diş taşlarının temizlenmemesi ilerleyen dönemlerde ağız ve diş sağlığını bozan sorunların husule gelmesine yol açıyor. Birçok kişi diş taşı sorununa çözüm aramadığından, diş ve diş eti hastalıklarına yakalanıyor, kızarıklık ve şişlik gibi sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Peki, diş taşı temizlenmezse ne olur? İşte diş taşının yol açtığı hastalıklar…Bu yazımızın içeriğinde diş taşı, diş taşı nelere yol açar, diş taşı temizlenmezse ne olur, diş taşının zararları konularına değineceğiz.

Temizletilmeyen diş taşlarının sebep olduğu diş ve diş eti hastalıklarının başında ağız kokusu kendini gösterir. Yoğun bir şekilde bakteri içeren diş taşları, ağzın kötü kokmasının sebeplerinden bir tanesidir. Diş taşları temizlenmediği zaman diş eti kanaması da ortaya çıkar. Eğer uzun süredir devam eden diş eti kanamaları varsa enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Bu risk dişlerin kemiklerinde erimelere bile yol açar.

Diş kayıpları da diş taşlarının temizlenmemesinden husule gelir. Sadece ağza değil kalp gibi organlara da diş taşının zararı vardır. Biriken bakteriler bir yol bulup kalbe de yerleşebilir ve burada endokardit gibi hastalıklara neden olabilirler.

Hiç yorum yok