Diş Neden Gece Ağrı Yapar?

Çok rahatsız edici bir sorun olan diş ağrısını yaşayan bir çok kişinin en büyük şikayetlerinden biri, geceleri diş ağrısının artması ve şiddetli ağrıdan dolayı uyku bozukluğu yaşanmasıdır. Peki ama, neden…Bu yazımızda diş ağrısı, diş ağrısı neden gece artar, gece diş ağrısı neden olur konularına cevap vermeye çalışacağız.

Çok rahatsız edici bir sorun olan diş ağrısını yaşayan bir çok kişinin en büyük şikayetlerinden biri, geceleri diş ağrısının artması ve şiddetli ağrıdan dolayı uyku bozukluğu yaşanmasıdır. Peki ama, neden geceleri diş ağrısı şikayetini attırır.
Diş ağrısı şiddeti kişiden kişiye göre değişmektedir. Diş ağrısının şiddetinde kişilerin ağrı eşiğinin büyük rolü bulunmaktadır.
Ağrı eşiğinin düşük olduğu bireylerde, en ufak bir çürük başlangıcı bile ağrıya sebep olur. Kısa zamandaerken teşhisle tedavi edilir. Göreceli olmakla beraber bu aslında iyi bir şeydir. Ağrı eşiğininyüksek olduğu bireylerde, çürük ilerler amakişi çok az bir sızı hisseder. Tedavisini, müsaitlik durumuna göre erteler; ancak uzun süre ertelenen tedavi sebebiyle çürük aşırı ilerlemiş olabilir. Bir gece aniden zonklama şeklinde ağrılar başlar ve ağrı eşiği ne kadar yüksek olursa olsun, gece başlayan diş ağrısı hemen herkeste aynı şekilde etki yapar.
Aslında ağrı kavramının geneline baktığımızda sadece diş ağrısı değil, vücutta meydana gelen bütün değişikliklerin acısı gece çıkıyor. Gece, gün ışığından faydalanma olmadığı için saat 03.00 civarında gün ışığından aldığımız fayda tamamen bitiyor. Vücutta hormonal değişiklikler başlıyor. Vücut metabolizması, bazal metabolizma dediğimiz en düşük seviyeye iniyor. Uyurken vücuttaki tek aktivite, hücrelerde yenilenme ve iyileşme oluyor. Kan hücreleri, problemli bölgelere hücum ederek yaraları onarmaya ve hücreleri yenilemeye çalışıyor.

Hiç yorum yok