Boğaz Kaşıntısı Tedavisi

Çeşitli nedenlerden husule gelen ve ekseri basit sorunların belirtisi olan boğaz kaşıntısının tedavisi de oldukça basittir. Tıp alanında boğaz kaşıntısının geçmesi için çeşitli metotlar kullanılır. İşte boğaz kaşıntısı nasıl tedavi edilir sorusuna uzmanlardan gelen yanıt.Yazımız içeriğinde boğaz kaşıntısı, boğaz kaşıntısı nasıl geçer, boğaz kaşıntısına ne iyi gelir, boğazda kaşıntı hissi tedavisi, boğazda kaşıntı olması tedavisi, boğazda kaşıntı ve ağrı konularında bilgiler bulabilirsiniz.

Boğazda kaşıntı olmasının pek çok tedavi yöntemi bulunmakta ve bu yöntemler boğaz kaşıntısının nedenine göre seçilmektedir. Genellikle boğaz kaşıntısı basit sorunlardan kaynaklıdır ancak, nadiren de olsa ciddi bir sorun altta gizleniyor olabilir. Boğaz kaşıntısının sebepleri öğrenildikten sonra, boğaz kaşıntısı tedavisi uygulanmaya başlayacaktır.
Boğaz kaşıntısında eğer kaşıntıya ek olarak, kızarıklık ve nefes darlığı çekiyorsanız, acilen tıbbi bir yardım alın. Çünkü bu anafilaksinin belirtisi olabilir ve hayatı tehdit edebilir.
Boğaz kaşıntısına iyi gelen tedavi yöntemleri şunlardır:
Boğaz Damlaları ve Spreyleri
Eczanelerde boğaz pastilleri boğaz kaşıntısını tedavi etmek için etkili bir yoldur. Tükürük üreterek, boğazı nemlendirir ve kaşıntıyı dindirir. Boğaz damlalarını özellikle hastalık ve alerjiler nedeniyle meydana gelen boğaz tahrişini önlemek için kullanabilirsiniz. Spreyleri de boğaza direkt olarak sıkabilirsiniz. Hamile kadınlar ve nefes darlığı çekenler boğaz spreylerinden uzak durmalıdırlar.
Tuzlu Su Gargarası
İlaç halinde satılan gargaralar vardır ama tuzlu su gargarası boğaz kaşıntısı sorunundan kurtulmak için yeterlidir. Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda karıştırın. Ağzınıza biraz su çekerek 10 saniye boyunca gargara yapın. Suyu tükürdükten sonra iki kez daha bu işlemi yapın. Gün içinde kaşıntıyı tekrar hissettiğiniz zamanlarda bunu yapın. Hiçbir zaman tuzlu suyu yutmayın.
Hava Nemlendiricisi
Boğaz kuruluğu ve kaşıntısının bir sebebi kuru havadır. Özellikle kuru havalarda havayı nemlendirmek için bir hava nemlendiricisi kullanın. Bu makine gün boyunca kullanılabilir ama insanlar genelde gece kullanmayı faydalı bulurlar.
Zencefil ve Bal
Bir tatlı kaşığı bal ile bir bardak zencefil çayını karıştırıp, içerek, boğaz kaşıntısından kurtulabilirsiniz. Gün içinde yavaş yavaş içebilirsiniz.
Zerdeçal ve Süt
Bir bardak sütü kaynatıp, bir çay kaşığı zerdeçal ile karıştırın. Biraz soğumasını bekledikten sonra yatarken için. Bunu sorun geçinceye kadar birkaç gün boyunca tekrarlayabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar için zencefil de ekleyebilirsiniz.
Papatya Çayı
Boğaz kaşıntısını gidermek için bilinen en kolay yollardan biri de papatya çayıdır. Kaynamış suya biraz kuru papatya ekleyerek, demlenmesini bekleyin ve için. Papatya çayı ayrıca genel bir rahatlatma özelliğine sahiptir.
Ebegümeci Kökü ve Kaygan Karaağaç
Kaygan karaağacı pastil şeklinde bulabilirsiniz. Ebegümeci kökünü de çay yapmak için kullanabilirsiniz. Gün boyunca bu iki yöntemi sırayla kullanın.
Unutmayın, eğer hamileyseniz ya da bebek emziriyorsanız hiçbir bitki çayını doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Hiç yorum yok