Ağız Mantarı Nedenleri Nelerdir ?

Ağız mantarı ağızda olan enfeksiyon neticesi oluşmuş bir tür cilt rahatsızlığıdır. Pamukçuk olarak da bilinen ağız mantarı ağızda husule gelen mütenevvi mikrop ve bakteri dengesinin bozulması neticesi görülmektedir.Bu yazımız içerisinde ağız mantarı, ağız mantarı eden olur, ağız mantarı sebepleri, ağız mantarının nedenleri nelerdir, ağızda mantar neden olur konularında bilgi edinebilirsiniz.

Ağız içinde dengenin bozulması neticesinde husule gelen küçük çaplı bir ülser sonucu ağız mantarı görülmektedir. Bu ülsere ağız mantarı adı da verilmektedir ve pek çok kişi ağız ülserini ağız mantarı olarak anlatır. Ağız mantarı nedenleri ve sebepleri nelerdir sizlerle.
Ağız mantarı ağzın her bölgesinde çıkabilmektedir. Dil yüzeyi ve iç yanaklar en çok görülen kısımlardır. Bunun yanı sıra diş etleri üzerinde de ağız mantarı görülebilmektedir. Ağız mantarı bilhassa bebeklerde sık görülebilen bir rahatsızlıktır.
Ağız Mantarının Nedenleri
Ağız mantarının en bariz nedeni vücut direncinin düşmesidir. İnsanın vücut direncinin düşmesi ile beraber vücut bir hayli rahatsızlığa da açık hale gelmektedir. Ağız mantarı da bu rahatsızlıklardan birisi olmaktadır. Vücudun dengesinin bozulması ile birlikte ağız içindeki mikroplar aşırı derecede üreyerek ağız mantarına kapı aralamaktadır. Ağız mantarının bir diğer nedeni de yeniden vücut dengesini bozabilecek ilaçlardır. Bu vaziyet daha çok yetişkinlerde görülebilecek bir vaziyet olmaktadır. Bebeklerdeki ağız mantarı ise daha çok memeden kaynaklıdır. Annenin meme uçlarından, bebek süt emerken enfeksiyona yol açacak bakteriler bebeğe geçebilmektedir. Bunun neticesinde da bebekte ağız mantarı oluşabilmektedir.

Hiç yorum yok