Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Ağız ve diş sağlığını korumak, hastalık yapıcı bakterilerden uzak kalmak için ağız hijyeni nasıl olmalı, ağız hijyenini sağlama yöntemleri nelerdir ve ağız hijyeni için ne yapılmalıdır bu haberimizde açıklık getirdik.Yazımız içeriğinde ağız bakımı, ağız hijyeni, ağız hijyeni için ne yapılmalıdır, ağız hijyeni nasıl olmalı, ağız hijyenini sağlama yöntemleri nelerdir konularında bilgiler bulabilirsiniz.

Ağız hijyenini sağlamak ve korumak bizim elimizde olduğu için, doğru ağız ve diş akımı hakkında bilgilenmek ve bu bilgileri hayata geçirmek sağlıklı dişlere ve ağız hijyenine sahip olmaya olanak sağlamaktadır. Ağız hijyeni nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir uzman doktorlarımız ağız hijyenine özen göstermek isteyenler için açıkladılar. İşte ağız hijyeni hakkında bilinmesi gerekenler.
Diş çürüğü, diş eti hastalıkları, ağız kokusu ve yaraları gibi birçok mütenevvi sorunlardan kurtulmak için düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapılmalı, ağız temizliğine dikkat edilmelidir. İç organlarımızı da etkileyen ağız hijyeni son derece hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Ağız hijyenine dikkat edip yeterli bakım yapıldığı zaman, hastalık yapıcı her tür bakterinin bizden uzak kalmasını sağlarız.

Ağız hijyeni sağlamada ehemmiyetli hususların başında dişleri fırçalamak ve bunun içinde doğru diş fırçası ile macunu kullanmak gerekir. İdeal bir fırça 0,2 mm çapında, 10,3 mm uzunluğunda, uçları yuvarlatılmış sentetik kıllı ve düz saplı olandır. Gün içerisinde en az 2 kez dişleri fırçalamak gerekir. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde ise diş ipi kullanılmalıdır. Çocuklar ise ince çaplı ve daha kısa kıllı fırçaları kullanmalı ancak, el becerisi zayıf olan çocuklar ve özürlüler için de elektronik diş fırçaları idealdir.

Ağız hijyeni için diş macunu diş fırçasına nohut tanesi büyüklüğünden fazla konmamalıdır. Diş fırçasının üzerine diş macununu koyduğunuz zaman mutlaka diş fırçası kuru olmalıdır. Diş macunu her bittiğinden başka markanın diş macunu alınırsa, her diş macununun faydalarından yararlanılmış olur.

Hiç yorum yok