Aft Neden Olur?

Ağız içinde küçük veya büyük şekilde görülen diğer adı da ağız içi yarası olan aft nedenleri, aft sebepleri ve aft neden kaynaklanır sorularına yazımız içerisinde açıklama getirdik.Bu haberimiz içeriğinde aft neden kaynaklanır, AFT nedenleri, aft sebepleri, ağız içi yara nedenleri, ağız içi yara sebepleri gibi konularda bilgi edinebilirsiniz.

Dil üzerinde, damarta ve yanakların iç kısımlarında husule gelen aftların mütenevvi nedenleri bulunmaktadır. ORtası beyaz şekilde ve etrafı da kırmızı renkte görülen aftların sebepleri uzmanlarımız tarafından açıklandı. Hafif çukur bir görüntüsü olan ve ekseri 2-3 milimetre çapında olan aft nedenleri makalemizde açıklandı.

Aflar kimi zaman yoğun bir şekilde, kimi zamanda çok büyük boyutlarda görülebiliyor. Küçük aftlara minör, büyük afltara ise major adı verilmektedir. Aynı zamanda birde herpetiform ismini verdiğimiz şekilleri olabiliyor. Aft sebepleri her ne olursa olsun ortaya çıkan bu sorun bulaşıcı değildir ve çıktığı bölgede kaşıntı ile kızarıklık şikayetlerine neden olur.

Aftların nedenleri ise şunlardır:

Stres
Asitli besinler
Kötü ağız hijyeni
Yoğun sigara kullanımı
Çeşitli bağırsak hastalıkları
Folik asit ve B12 vitamin eksikliği
Bazı kalp, romatizma ilaçları
Dil, dudak, yanak bölgesindeki travmalar, yani dudağı, yanağı ısırma
Sert diş fırçaları

Hiç yorum yok