Aft Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız içinde veya kenarında çıkan aftların tedavisi, aft nasıl geçer ve aft tedavi yöntemleri nelerdir uzman hekimlerimizin açıklamaları sayfamızda sizlerle buluştu.Yazımız içeriğinde aft, aft nasıl geçer, aft tedavi yöntemleri nelerdir, aftların tedavisi konularında bilgiler bulabilirsiniz.

Normalde bir hafta içinde kendiliğinden geçen bir sorun olan Aft, kimi zaman çok uzun sürebiliyor ve bu durumda aft tedavisi ile sorunun üstesinden gelmek gerekiyor. Aftların kısa zamanda geçmesi ve sorun olmaktan çıkması için kortizonlu antibiyotik ilaçlar kullanılması gerekebilir.

Aft tedavisi yöntemleri arasında antibiyotik kortizonlu ilaçların yanı sıra antiseptik, anestezik içeren ağız gargaraları ve spreyleri de kullanımı önerilen tedaviler arasındadır. İki hafta boyunca geçmeyen aftların tedavisinde mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Eğer geçmeyen aftınızın yanı sıra bir ay içinde 4 defa yenileyen aftlar söz konusuysa veya düzenli olarak aft sorunu yaşıyorsanız kanser riskini göz önünde bulundurmalı, bir uzmandan yardım almalısınız.

Tekrarlayan aft tedavisi için önce sorunun nedeni araştırılır ve neden ortaya çıkartılırsa uygun tedavilere başvurulur. Temelde yatan tetikleyici faktör anlaşıldığı zaman aftın tedavisi daha kolay olur. Vitamin eksikliğinden kaynaklı da ortaya çıkabilen aftların tedavisinde vitamin takviyesi için her ay vitamin iğneleri uygun görülür.

Hiç yorum yok