Nurofen Cold Flu

Nurofen cold Flu nedir? Ne işe yarar ? Ne İçin Kullanılır ?

Nurofen Cold Flu Nedir, Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar? | Fiyatı, Ne Kadar, Kaç Para | Nasıl Kullanılır ? | Yan Etkileri


Nurofen cold ağırlıklı etken maddesi 200 mg İbuprofen olan 30 mg psödoefedrin hidroklorür içeren analjezik, yani ağrı kesici ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra psödoefedrin hidroklorür sayesinde de anti gribal özelliği bulunan geniş spektrumlu bir ilaçtır.

O da solunum yollarında ki mukoza da oluşan bakteri ve enfeksiyonu önleyen bir özelliktir. Kısaca Nurofen cold ne ilacı dediğimizde, ağrı kesici, ateş düşürücü ve anti gribal bir ilaç olmakla birlikte bundan dolayı da geniş spektrumlu bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz.


Nurofen cold 24 tablet içinde birbirinden bağımsız güçlü iki maddenin bulunması aynı zamanda bu iki güçlü madde birbirleriyle uyumlu endikasyon oluşturması açısından, hekimler tarafından en çok tercih edilen ilaçtır. Dekonjestan özelliği yani burun tıkanıklığını gidermesi sebebiyle basit soğuk algınlıklarında da tercih edilmektedir. İbufrofen etken madde olarak oral yolla alındığında kısa sürede vücut tarafından emilir.

Nurofen aç karnına mı tok karnına mı içilir?

Aç karna alınması hekimler tarafından çok fazla tercih edilmez çünkü aç alındığında emilim daha uzun sürede gerçekleşir. Tok karna ise 30 dakika gibi kısa bir sürede maksimum etkiye ulaşır. Analjezik, antienflamatuar ve dekonjestan etkisi ile kısa sürede hasta olumlu gelişme ve rahatlamaya kavuşur. Emiliminin hızı kadar aynı zamanda vücuttan atılım hızı da kısa sürelidir. En uzun absorbe etki dekonjestan özelliğinde bulunur yani en son psödoefedrin hidroklorür özelliği sayesinde vücuttan atılır.


1. Kullanma Yöntemleri


Nurofen cold flu tablet günde kaç tane içilir?

Nurofen cold flu tablet hekim tarafından reçete edilerek kullanılması önerilir. Günde en fazla alınabilecek ilaç miktarı 6 adeti geçmemelidir.


Nurofen cold flu tablet kaç saatte bir alınır?

Kullanım şekli ve dozu 6 saatte bir oral olarak alınarak kullanılmalıdır. Makul doz miktarı 6 saat ara ile 1 tablet alınır. 12 yaşın altındaki çocukların kullanması sakıncalı olabilir. En fazla alınabilecek maksimum doz 6 adetten fazla olmamalıdır. Hastalığın seyrine göre altı saatte 1 ya da 2 tablet alınabilir. Nurofen cold flu kullanım şekli genellikle tok karna veya yemek arasında bol su ile alınmalıdır.


Nurofen cold ağrı kesici mi?

Nurofen cold flu tablet tek başına bir ağrı kesici değildir, ancak ağrı kesici özelliği bulunduğundan başka ağrı kesicilerle birlikte alınması önerilmez.


2. Nurofen Cold Flu Yan Etkileri


Nurofen cold flu yan etkileri olarak tablet, midede çözüldüğü için mide hassasiyeti olan kişilerde mide koruyucusuyla alınmasında fayda vardır. Nurofen cold fazla alındığında bulantı, kusma, baş dönmesi ve sersemlik uyku hali görülebilir. Başka bir ilaçla birlikte alınmamış ise genellikle bu yan etkiler görülmez. Vücut Nurofen cold flu tableti absorbe edebilir. Hamileler ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalar, kalp ve damar hastaları, böbrek fonksiyon bozukluğu olan kişiler daha dikkatli kullanmalı ve hekim kontrolünde almaları tavsiye edilir.

Hiper tansiyon yani yüksek tansiyonu olan kişiler kalp hastaları, troid hastaları ve prostat hipertrofisi yani prostat büyümesi olan hastalar mutlaka hekime danışarak kullanmalılar. Nurofen cold flu tabletin içindeki etken maddelere karşı hassasiyeti ve alerjisi olan hastalar kullanmamalıdır. Nurofen cold flu 24 tablet dolaşım sistemini etkileyen bir ilaç olduğundan dolaşım bozukluğu olan hastalar da dikkatli kullanılması gerekmektedir. Ender de olsa ilaç kullanımına başlandığı andan itibaren göğüs ve sırt bölgesinde ağrı, nefes almada zorluk, görme bulanıklığı ve bayılma hissi oluşması durumunda ilaç kesilmeli ve hekime danışılmalıdır.

İlacın etken maddesi olan İbuprofen maddesi mide mukozasını olumsuz etkileyebilir. Mide rahatsızlığı, gastrit, mide ülseri olan hastalarda kanama riski oluşturabilir. Nurofen cold flu tablet kullanımı süresince asla alkol alınmaması gerekmektedir. Nurofen cold tablet uykusuzluk yapabileceğinden yatmadan kısa bir süre önce alınmamalıdır. İlacın kullanıldığı tedavi süresince sersemlik baş dönmesi gibi şikâyetlerin ortaya çıkma ihtimali bulunduğundan araç kullanılmaması gerekmektedir.

3. Nurofen cold flu Ne İşe Yarar


Nurofen cold flu ne işe yarar dersek, yani Nurofen endikasyonları grip ve soğuk algınlığı, sinüzit, geniz akıntısı, gribal enfeksiyona bağlı baş ağrısı ateş ve diğer tüm kas ve vücut ağrılarında kullanılır. Nurofen cold flu boğaz ağrısı, mevsimsel alerjik rinit denilen burun akıntıları ve soğuk algınlıklarında, sinüzite bağlı baş ağrısı ve burun akıntılarında, akut ve kronik sinüzit tedavisinde, gribal enfeksiyona bağlı yüksek ateş belirtilerinde, burun tıkanıklıklarında, anjin ve faranjitte, gribal enfeksiyona bağlı eklem ağrılarında kullanılan etkili bir ilaçtır.

Sinüzit, geniz akıntısı ve gribal enfeksiyonlarda maksimum bir hafta kullanılmalıdır. Bir hafta yani 7 günden fazla hekim tavsiye etmemişse alınmamasında fayda vardır. Bir hafta süreyle kullanılan Nurofen cold flu tablet süresince hastalık belirtileri ortadan kalkmamış ise hekime danışarak yanında bir antibiyotik takviyesi ile desteklenebilir.

4. Kimlerin Kullanması ve Kimlerin Kullanmaması Gerekir


Nurofen cold flu tablet gebelikte kullanılıp kullanılamayacağı konusunda bir bilgi mevcut olmadığından hamilelerin kullanması önerilmez. Emziren anneler de ise ibuprofen ve psödoefedrin hammaddesi süte geçeceğinden emziren annelerde de kullanılması önerilmez.
Kronik hastalıklara bağlı sürekli ve uzun süreli ilaç kullanan hastalar doktora bildirmeli ve doktor doz ayarlaması yaparak kullanılabilmektedir.

Nurofen cold flu tablet üst solunum yolu enfeksiyonu yanı sıra ağrı kesici ateş düşürücü etkisi de bulunduğundan ayrıca bir ağrı kesici alınmasına gerek yoktur. Nurofen cold flu tablet gribal öksürüklere de iyi geldiğinden ayrıca bir öksürük şurubu da alınmasına gerek yoktur. Kan sulandırıcı aspirin, coumadin türü ilaçlar ile birlikte kullanılması sakıncalıdır. Brufen cold flu tablet kalp ve damar hastalıklarında kullanılan bu ilaçların işlevini azaltabilir. Diüretik denilen idrar söktürücülerle birlikte alındığında idrar söktürücünün etkisini arttırabilir. Nurofen cold flu tablet antibiyotik değildir. İlacı kutu bitene kadar kullanmak zorunda olmayabilirsiniz. Yine hekiminizin önerileri doğrultusunda hastalık belirtileri ortadan kalktığında ilaç kesilebilir.

Nurofen cold flu Tablet Kullanımında genel Olarak Uyulması Gereken durumlar nelerdir?

Nurofen cold flu tablet kullanımı sırasında dikkat çekici bir rahatsızlık oluştuğunda, ilacın dozunu azaltarak önlem alınmalıdır. Ibufrofen etken maddesi bronkospazm denilen solunum yolu kasılmalarına sebep verme ihtimali bulunduğundan astım hastalarının dikkatli kullanması önerilir. Renal yetmezlik denilen böbrek yetmezliği olan hastalarda diğer hastalara oranla düşük dozla tedaviye devam edilmesi gerekir. Nurofen cold flu tabletin etken maddesi olan ıbufrofen ödem yapabileceği için tansiyonu yükseltebilir. Bu durumlarda da dikkatle kullanılması gerekmektedir.
Nurofen cold flu kullanılması gereken durumlarda hasta hekime varsa kronik rahatsızlıklarından ve varsa sürekli kullanmak zorunda olduğu ilaçlarını da söylemek durumundadır. Ibuprofen içeren ilaçlar ve nurofen cold flu tabletin yüksek dozda kullanılması kalp ve damar sistemi gibi kronik hastalığı bulunan kişilerde kalp krizi ve inme yapabileceği söylenmektedir. Bu hastalarda tedavi daha düşük dozda devam ettirilmelidir. Hastada oluşabilecek bu tür şikâyetlerde hekimle irtibata geçilmesi gerekmektedir. Nurofen cold flu kullanımı esnasında dehidratasyon denilen ishal kusma gibi sıvı kayıplarında doz azaltılmalıdır. İlacın deri üzerinde oluşabilecek etkileri oldukça azdır. Çok ender de olsa dermatit denilen egzama benzeri deri döküntüleri görülebilir.

Bunların aşırı olması durumunda ilacın kesilmesi gerekmektedir. Kadınlarda tedavi süresince ovülasyon yani yumurtlamayı ender de olsa geciktirdiği bilinmekte ancak bu durum ilacın kesilmesiyle normale dönmektedir. Glokom yani göz tansiyonu, prostat hipertrofisi, diyabet ve troid hastalarında da dikkatle kullanılması gerekmektedir. Atletler ve sporcular nurofen cold flu tablet kullanırken içinde bulunan etken madde psödoefedrin maddesinden dolayı doping testi yapıldığında pozitif sonuç verebilir.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılan nurofen cold tablet teratojenik etki denen yani bebeğin gelişiminde herhangi bir olumsuzluk görülmemiş olmasına rağmen gebelik ve emzirmede dikkatle kullanılması gerekmektedir. Doğumun yakın olduğu zamanda da kullanılmaması önerilir. Emziren annelerde psödoefedrin etken maddesi büyük ölçüde süte karışmaktadır, bu nedenle de emzirme döneminde alınmamalıdır. İlacın etken maddesinden dolayı aşırı duyarlılık artabilir ancak bu durum ilacın kesilmesini gerektirecek ölçüde saptanmamıştır.

Tedavi süresince çok şiddetli olmayan deri döküntüleri görülebilmektedir. Aşırı olmaması durumunda ilacın kesilmesine gerek yoktur. Ancak astım, bronşit ve KOAH hastalarında nefes borusunda ödem gelişebileceğinden bu hastaların Nurofen cold kullanmaması gerekmektedir. Ya da doktor reçete etmesi durumunda Nurofen cold flu tablet ile birlikte bronkodilatör yani nefes borusu genişleten nefes açısı şurup ile kullanılması gerekebilir. En sık görülen gastroentestinal yan etkileri, bulantı, kusma, ishal, flatulans denilen bağırsak gazı, kabızlık, mide gazı, kolit ve hemoroid gibi rahatsızlığı olan hastalarda şikâyetleri biraz daha alevlendirdiği bilinmektedir.

Kronik gastroentestinal rahatsızlığı bulunan hastalarda mide kanaması riskini arttırmaktadır. Kanser tedavisi gören örneğin kemoterapi ve radyoterapi alan hastalarında hekime içinde bulunduğu durumdan söz etmek zorundadır.

5. Nurofen Cold Flu Tabletin En Az Görülen Yan Etkileri


Nurofen cold flu kullanımı sırasında en az ve en seyrek görülen etkiler kanda trombosit sayısında azalma ve anemi gözlenmiştir. Psikiyatrik olarak görülen en seyrek yan etki ise, depresyon, halüsinasyon görme, uyku hali, vücutta kırgınlık ve yorgunluk hissi. Sinir sistemi üzerin de de çok nadir de olsa baş dönmesi, bağ ağrısı, denge kaybı ve vücutta karıncalanma hissi. Tedavinin devam ettiği süre İçinde görme bozukluğu olabilir ancak böyle bir durum olduğunda ilaç dozu azaltıldığında veya tamamen kesildiğinde şikâyet tamamen ortadan kalkar. Yine çok nadir gözlenmiş yan etki, vertigo denilen denge bozukluğu olasılığı bulunmaktadır.

Hafif şekilde de olsa iştahsızlık da gözlenmiştir. Nadir de olsa kan basıncında artış görülebilir. Nurofen cold flu zararları bugüne kadar gündeme gelmemiştir. Ancak doktor kontrolünde kullanılmayan bütün ilaçlar insana zarar verebilir.

Kısa bir süre önce İngiltere de yaşanan bir skandalla da gündeme gelen Nurofen cold flu yasaklandı mı? Haberi gündeme gelmiş, firma yıpratılmaya çalışılmış ancak Sağlık Bakanlığının incelemeleri sonucunda Türkiye’de satılan Nurofen cold flu tabletler için böyle bir riskin bulunmadığı yapılan inceleme ve araştırmalarla kesinleşmiştir. İngiltere de Nurofen plus isimli tablet ambalajlarının içine psikiyatride kullanılan psikotik ilaçlar yerleştirilmiş ve bu ilaç firmasını zor durumda bırakmıştır. Konu ile ilgili hukuki süreç başlatılmış ve firma sahibi bu konuda dünya kamuoyunu rahatlatmıştır.
Nurofen plus kutusunun içine konan psikotik ilaçlar başka bir firmada üretilmiş olup nurofen ilaç ambalajına konulmasının mümkün olmadığı anlatılmış, çıkan sonuç firmayı yıpratmaya yönelik bir karalama kampanyası olduğu anlaşılmıştır. Söz konusu skandal haberin Türkiye’de satışı yapılan Nurofen cold flu tablet ile alakasının da bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu konu da ayrıca firma ve Sağlık Bakanlığı aracılığı ile halka ve kamuoyuna duyurulmuş ve halkın rahatlaması sağlanmıştır. Konu ile ilgili yasal sürecin devam ettiği de en son edinilen bilgiler arasındadır.

Nurofen cold flu tablet birçok kişi tarafından bilinen ve birçok hekiminde tedavide kullandığı ilaçlardan biridir. İlaç kutularında bulunan, Nurofen cold prospektüs bilgileri de buna dahil genellikle tıbbi teknik terimlerle anlatıldığından birçok kişi ilaç hakkında anlaşılır bilgiye ulaşmakta güçlük çekerler. Yakın geçmişte bu ve benzeri ilaçlar eczanelerden reçetesiz rahatlıkla alınabilmekteydi. Ancak Sağlık Bakanlığı KHK ile ilacın reçete dışı satışını yasaklamıştır. Yanlış ilaç kullanımı, hekime veya eczacıya danışmadan kullanılan bu tür ilaçlar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

Nurofen cold flu tablet uzman hekimler ve aile hekimleri tarafından reçete edilmektedir. Abdi İbrahim ilaç firması tarafından Türkiye’de üretilen Ibufrofen etken madde içeren analjezik ve antienflamatuar özelliğe sahip Nurofen 200 mg tablet formu da bulunmaktadır. Nurofen cold flu tablet yine aynı şekilde Abdi İbrahim ilaç fabrikası tarafından üretilip Türkiye de satışı devam etmektedir.

6. Bilinçli İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?


Hastalandığınızda ve kendinizi iyi hissetmediğinizde önce eczaneye gitmek yerine en yakın sağlık ocağına veya aile hekiminize başvurun. Yalnızca hekiminizin reçete ettiği ilaçları kullanın ve asla kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmayın. Doktora hastaneye gittiğinizde sürekli kullandığınız ilaç veya ilaçlarınız varsa mutlaka yanınızda götürün ve hekimi o konuda bilgilendirin. Bilinçsiz ilaç kullanımı sağlığınız için çok ciddi tehlikeler yaratır. Belki basit sıradan ve kısa sürede tedavi edilecek kadar küçük bir rahatsızlık yanlış ve bilinçsiz ilaç kullanımınız yüzünden kronik ve tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa dönüşebilir.

Hekiminizi yazdığı ilaçları, nasıl kullanacağınız konusunda çok iyi dinleyin ve anlamadığınız durumları sorarak reçetede yazan ilaçlarınız hakkında bilgi sahibi olun. Hekim tarafından reçete edilen ilaçlar yalnızca size aittir sadece siz kullanın ve asla ilaçlarınızı kimseye vermeyin ve tavsiye etmeyin. Böylelikle hem tüm tavsiyelere uymuş ve en kısa sürede iyileşmiş olursunuz hem de ilaçlarınızı israf etmemiş olursunuz. Akıllı ve bilinçli ilaç kullanımıyla hem kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz hem de etrafınızdaki insanları da bu konuda bilinçlendirirsiniz.

İlaç kullanımı son derece önemli ve hassasiyetle üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Yalnızca ülkemizde değil dünyanın birçok ülkesinde yanlış, kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanılmaktadır. Bu durum var olan hastalıkları iyileştirmediği gibi, çok daha yüksek risk oluşturarak birçok ölümlere de sebep olmaktadır. Doktora danışmadan kullanılan ilaçlar, hem yan etkileri bakımından insanları zor duruma sokmakta hem de iyi geliyor diye sık kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemimizi etkileyerek ilacın etkisini azaltarak uzun süre iyileşemememize sebep olmaktadırlar. Yanlış ilaç kullanımı çok ciddi boyutlara ulaştığından sağlık çalışanları ve halk sağlığı uzmanları bu konuda çeşitli şehirlerde seminerler ve eğitim çalışmaları düzenleyerek halkı ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadırlar.

Dünya sağlık örgütünün bu konudaki çalışmaları ve yanlış ilaç kullanımına ilişkin araştırmaları sonucunda ilaçların yüzde ellisi yanlış kullanılmaktadır. Yukarıda yazılan yan etkiler, endikasyonlar son derece önemlidir. Hastalıklarda tedavinin doğru adresi her zaman tıp doktorlarıdır. İkinci doğru adres ise eczacılar ve eczanelerdir. İlaç kullanan ve kullanması gereken her insanın hastalığı ile ve kullanacağı ilaç ile ilgili bilinçli olması insanların kendi sağlıkları açısından da son derece önemlidir. Türkiye de uzun yıllar ilaç kullanımı konusunda bilinçsiz tüketim artık son zamanlarda kontrol altına alınmıştır. Özellikle antibiyotik ve anti gribal ilaçlar maalesef çok bilinçsizce tüketilmiş neredeyse peynir, ekmek, çerez kadar çok bilinçsizce kullanılmışlardır.

Basit bir gribal enfeksiyon deyip geçiştiremeyeceğimiz kadar önemli bir hastalıktır grip. Viral olması sebebiyle ise son derece önemli ve titizlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Kendi bilgilerimizle, doktora gitmeden alacağımız ilaçlar çok ciddi ve çok daha tedavisi zor rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmamıza neden olur. Şimdi ise son yıllarda bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından yeni düzenlemelerle ilaç israfı önlenmiş hem de olur olmaz şekilde ilaç kullanımının önüne geçilmiştir. Artık günümüzde reçete edilmeden ilaç almak neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu da hepimiz için son derece olumlu bir gelişmedir.

Hiç yorum yok