Hamilelik | Gebelikte Strese Dikkat

Gebelikte Stres Fetusu Etkiler Mi? Gebelikte Strese Dikkat hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Gebelikte Strese Dikkat yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Yazımız içeriğinde hamilelik | gebelikte stres ile ilgili bilinmesi gerekenler, hamilelik | gebelikte stres tehlikeli midir, hamilelik | gebelikte stres yönetimi, hamilelik | gebelikte stresin etkileri nelerdir, hamilelik | gebelikte stres bebeğe zarar verir mi, hamilelik | gebelikte strese ne iyi gelir konularında bilgiler bulabilirsiniz.
Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Karas, günümüzde yaşam ve çalışma koşullarının zorluğunun gebe kadınları daha fazla strese soktuğunu belirtti. Karas, “Bu fetusu da etkiler” dedi.
İzmir Üniversitesi Medicalpark Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Karas, gebelik ve doğumun bir kadın için hem ruhsal hem de fiziksel açıdan önemli değişimlerin yaşandığı sevinçli ve heyecan verici bir dönem olduğunu söyledi. Bu dönemde duygular ve davranışların hızla değişen hormonlara bağlı olarak farklılaştığını belirterek, “Kadının hassaslığı artar” diye konuştu. Anne ve babaların hayatında büyük değişim yaratacak olan bu güzel haberin birtakım korku ve stresleri de beraberinde getirebileceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Karas şunları söyledi:
FETUSA OLUMSUZ ETKİ

“Stres çoğumuzun bildiği gibi bizi zorlayan, kısıtlayan, engelleyen olaylar ve durumlar karşısında verdiğimiz tepkilerin tümüdür. Stres doğal ve fizyolojik bir süreçtir ve sadece olumsuzluk ifade etmez. Uygun şekilde başa çıkıldığında stres insanı dış çevreye karşı uyanık tutar ve güç verir. Buna karşılık stres rahatsız edici boyutlara ulaştığında davranışsal ve bilişsel yöntemlerle çözülemezse, vücut direnci kırılır ve bütün insanlar için olduğu gibi hamile bir kadın için de zararlı olabilir. Yapılan çalışmalar uzun süreli yüksek stresin hamilelik üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceğini ve bazı özel riskleri beraberinde getirebileceğini düşündürmektedir.” Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Karas, hamilelik dönemindeki kontrol edilemeyen ya da önlenemeyen birtakım streslerin fetus gelişimini olumsuz etkileyerek istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söyledi. Hamilelik boyunca doğum, bebek, annelik rolü ve yaşanacak fiziksel değişim ve görünümle ilgili kaygılar yaşanabileceğini belirten Karas, stresin erken doğum, düşük doğum ağırlığı, erken gebelik kaybı ve fetal ölüm riskinde artışa neden olacağı konusunda uyarında bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Gebelikte değişen duygusal değişimler karşısında çevrenin desteği ve anlayışı çok önemlidir. Anne adayı, değişen duygularını fark etmeye özen göstermeli, gerginliğinin arttığını hissettiği dönemlerde kendisine daha fazla zaman ayırmalıdır. Gebelikte rahatlama egzersizleri hamilelik döneminde işe yarar, kalp atışları, tansiyon, stres hormonları ve kas tortusu azalır. Özellikle gevşeme teknikleri doğum sırasında da kadına yardımcı olur. Gebe, doktoru ile yakın bir iletişim içinde olmalı ve ona güvenmelidir. Bebeğin sağlığı ile ilgili endişelerini öncelikle doktoru ile paylaşmalıdır. Mutlu, huzurlu ve kendine güvenen, kaygısız bir anne adayının kendine ayırdığı her güzel an, bebeğinin sağlıklı gelişimine çok büyük katkılar sağlayacaktır.”

Hiç yorum yok