Boğaz Ağrısına İyi Gelen İçecekler Nelerdir ?

Boğaz ağrısı şikayetinden kurtulmak için uzmanlar daha çok sıcak içecekler tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Peki, hangi sıcak içecekler boğaz ağrısına iyi gelmektedir derseniz, makalemizin devamına göz atmalısınız.

Haberimiz detaylarında boğaz ağrısına bitki çayları, boğaz ağrısına bitkisel çözüm, boğaz ağrısına doğal tedavi, boğaz ağrısına iyi gelen içecek tarifleri bulabilirsiniz.
Boğaz Ağrısına İyi Gelen İçecekler
Mütenevvi nedenlerden ötürü boğaz ağrıları ile karşılaşmaktayız. Boğaz ağrısı bakteriyel veya viral enfeksiyon kaynaklı olarak husule gelen, boğazda kaşıntı, tahriş, şişlik ve kızarıklık gibi şikayetlere neden olan, yemek yemeyi ve hatta konuşmayı zorlaştıran ağrılarla kendini gösteren bir sorundur.
Boğaz ağrısının nedenleri her ne olursa olsun, boğaz ağrısını hafifletmek ve boğazı yumuşatmak için sıcak içeceklere ağırlık verilmelidir. Özellikle de boğaz ağrısına iyi gelen bitki çaylarının çok faydası dokunacaktır. Hem boğaz ağrısını azaltan hem de kısa zamanda vücudun güçlenmesini sağlayan ve mikroorganizmalara karşı direnen bitki çayları şunlardır:
  • Okaliptüs
  • Karaağaç
  • Meyankökü
  • Papatya
  • Adaçayı
Bu üç bitkiden yapılan çayların sıcak sıcak tüketilmesi boğaz ağrısını hafifletecek ve sorunu kısa zamanda ortadan kaldıracaktır. Boğaz ağrısı etdavisinde etkili olan sıcak bitki çayları gibi, doğal antibiyotik olan sarımsak da yenebilir veya yemeklere eklenebilir. Kokusu olduğu için sarımsak tüketmek istemeyebilirsiniz ancak, sarımsak en etkili antibiyotiktir.
Boğaz ağrısına iyi gelen birki çaylarını içmek gibi gargara da yapmayı deneyebilirsiniz. Boğazda iltihaplanma sorunlarına özellikle gargara çok iyi gelecektir.
Boğaz ağrısına iyi gelen gargara tarifleri
  1. Bir çay kaşığının tuzu bir su bardağı ılık suya ekleyin ve bu karışımla günde 3-4 kez gargara yapın.
  2. Ilık suya bir çay kaşığı bal karıştırın.
  3. Bir bardak ılık suya önce bir tatlı kaşığı himalaya tuzu eritin. İçine eşit miktarda örneğin 10’ar damla karanfil yağı, biberiye yağı, 5 damla tentürdiyot damlatın.İyice karıştırın ve gün içinde bu su ile gargara yapın.

Hiç yorum yok